Společné vzdělávání JPO | www.hasici-vzdelavani.cz

Hlavní menu

Společné vzdělávání JPO

HZS ČR

Videopořady

Jste zde

Domů

Společné vzdělávání JPO

Karta KID - problematika kriminality dětí a spáchané na dětech

Karta KID je jednotný identifikační nástroj určený osobám/profesím, které se mohou setkat s dítětem ohroženým špatným zacházením nebo špatnou situací ohrožující jeho zdravý vývoj. Je určena učitelům, pracovníkům v neformálním vzdělávání, sociálním pracovníkům, policistům, záchranářům, hasičům, zdravotníkům a dalším profesím, které mohou být v kontaktu s ohroženými dětmi.

Poskytuje vodítka k identifikaci akutního ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Popisuje postup, jak zajistit ochranu dítěte v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy v případě akutního a chronického ohrožení.

Karta KID je v různých variacích volně ke stažení na stránkách Karta KID - Society for all.

MV-GŘ HZS ČR připravilo příručky pro tyto situace, které je možno stáhnout na níže uvedených odkazech:

Doporučení pro pořadatele soutěží ve VDN

Doporučení pro pořadatele soutěží ve vyprošťování osob při DN si můžete stáhnout ZDE

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu

Typové činnosti složek IZS při společném zásahu (dále jen „typová činnost“) jsou zpracovány podle § 18 vyhlášky č. 328/2001 Sb. ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení IZS, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb. Typovou činnost vydává MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR odbor IZS a výkonu služby (oddělení IZS), redaktor kpt. Ing. Radim Křenek (tel.: 950 819 854). Typová činnost obsahuje postup složek IZS při záchranných a likvidačních pracích s ohledem na druh a charakter mimořádné události.

Přehled typových činností složek integrovanného záchranného systému při společném zásahu:

 

Vyprošťování u dopravních nehod

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Jednotka požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) provádí vyprošťování na základě rozhodnutí velitele zásahu. Postupy při vyprošťování jsou konkretizovány metodickými listy Bojového řádu jednotek požární ochrany a konspekty odborné přípravy. Před zahájením práce upřesní velitel zásahu veliteli jednotky PO nebo zasahujícím hasičům postup dle situace na místě zásahu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 4/2021, ze dne 9.2.2021, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 12/2021 ze dne 15. března 2021, k činnosti jednotek požární ochrany při vyprošťování u dopravních nehod

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavním instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor. Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačníhu kurzu Instruktor vyprošťování u dopravních nehod (I-VDN) a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy (4-2-01 až 05).

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Vybraní členové jednotek SDH obcí, které jsou předurčeny k zásahům při dopravních nehodách absolvují specializační kurz „Vyprošťování u dopravních nehod pro jednotky SDH obcí“ v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem "Základy zdravotnických znalostí pro členy dobrovolných jednotek" v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky. Učební osnovy naleznete ZDE

Propřístup

Informační servis - SPORT

V této sekci naleznete informace k soutěžím (pozvánky, propozice, výsledky apod.):

Přebor HZS ČR v lezení na obtížnost - (historie, umístění závodníků).

Kalendář hlavních sportovních soutěží pro rok 2020 naleznete ZDE.  

Informační servis - novinky

Čtěte novinky!!! V této sekci budou zvěřejněny pozvánky na semináře, výstavy apod. Rovněž zde budeme upozorňovat na nové metodiky, pokyny generálního ředitele HZS ČR, zajímavé přírůčky apod.

Konspekty

Konspekty odborné přípravy jednotek PO

Pravidelná odborná příprava

Základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek PO a příslušníků HZS ČR pro rok 2022 naleznete ZDE. MV-GŘ HZS ČR vydalo Pokyn generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 4/2021, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR. Pokyn naleznete ZDE

 

Požár v suterénních prostorech

V sobotu 18. 2. 2012 vyjeli ostravští hasiči k požáru v kabelovém kanálu na právě rekonstruovaných Svinovských mostech. Na místě zasahovali hasiči HZS Moravskoslezského kraje z ostravských stanic Poruba, Zábřeh a Fifejdy. Průzkumem hasiči zjistili, že se kouří z podzemních kolektorů (kabelových kanálů). V průběhu zásahu došlo k úplnému zastavení tramvajového provozu a částečnému omezení v automobilové dopravě. Vzhledem k tomu, že kabelové rozvody byly pod napětím, nemohli hasiči proniknout do kolektorů. Po otevření kolektorů a průzkumu se ukázalo, že se nejedná o požár v prostorách kolektoru, ale došlo k požáru kabeláže.

Obsluha motorových řetězových a rozbrušovacích pil

Učební osnovy pro obsluhy motorových pil: MV-GŘ HZS ČR vydalo pod č.j. MV-164809/PO-IZS-2014 dne 31. 5. 2019 nové učební osnovy specializačních kurzů pro obsluhy motorových pil v jednotce PO, byly vydány tyto učební osnovy: Obsluha MP v jednotce PO (64 hodin), Instruktor MP v jednotce PO - Z (40 hodin, platnost: 5 let) a Instruktor MP v jednotce PO - P (24 hodin, platnost: 5 let). Učební osnovy naleznete ZDE.

Stránky