Přečerpávání nebezpečné látky | www.hasici-vzdelavani.cz

Domů » Integrovaný záchranný systém » Analýza vybraných zásahů JPO a IZS

Přečerpávání nebezpečné látky

V noci na sobotu 22. 3. 2008 pomáhali profesionální hasiči z Ostravy v Olomouckém kraji u dopravní nehody kamionu, který převážel 33 tisíc litrů nafty a havaroval. Nehoda se stala mezi obcemi Dobrčice a Horní Moštěnice v okrese Přerov. Kamion sjel do příkopu a převrátil se na pole. Uniklo asi 50 litrů nafty, zbytek bylo potřeba přečerpat. Protože výpustné ventily zůstaly dole pod cisternou a vytahovat těžký náklad, plný paliva, by bylo velmi nebezpečné, požádali hasiči z Olomouckého kraje o pomoc kolegy z Moravskoslezského kraje. Na místo nehody byla ihned po žádosti vyslána (kolem 20. hodiny) jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje z centrální hasičské stanice v Ostravě-Zábřehu, která se specializuje na podobné zásahy. Kontejnerový automobil dovezl na Přerovsko chemický kontejner, ze stanice HZS MSK Slezská Ostrava vyjelo vozidlo se zařízením Cobra, sloužícím mj. k řezání materiálu pomocí tryskání vody s abrazivem (pevnými částečkami).

Sledujte postupně jednotlivé stránky prezentace, poslouchejte doprovodný text a snažte se porozumět danému tématu. Do přednášky jsou zařazené kvízové otázky, na které průběžně odpovídejte.

přečerpávání, Cobra, nebezpečná látka, nafta

Odkazy: