Vyprošťování u dopravních nehod | www.hasici-vzdelavani.cz

Domů » Výkon služby

Vyprošťování u dopravních nehod

Jednotky PO zasahují ročně průměrně u 18 500 dopravních nehod na pozemních komunikacích.

Cílem jejich činnosti při těchto zásazích je zejména:

a) zajištění místa a okolí dopravní nehody,
b) poskytnutí první pomoci zraněným,
c) provedení protipožárních opatření,
d) vyproštění zraněných a ohrožených osob,
e) zamezení úniku nebezpečných látek a látek ohrožujících okolí,
f) poskytnutí nezbytné humanitární pomoci postiženým osobám.

Při výše uvedených činnostech postupují jednotky PO v souladu s příslušnými metodickými listy bojového řádu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 57/2013, ze dne 20.12.2013, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačního kurzu Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy.

Členové jednotky SDH obce předurčené k zásahům při silničních dopravních nehodách absolvují kurz Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel pro jednotky SDH v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem Základy zdravotnických znalostí v jednotce SDH obce v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky.

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Propřístup

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavnínm instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor.

Seznam koordinačních pracovníků a hlavních instruktorů
HZS kraje hodnost titul příjmení jméno poznámka
MV-GŘ HZS ČR plk. Ing. Nebesář Jakub národní koordinátor
MV-GŘ HZS ČR