Vyprošťování u dopravních nehod | www.hasici-vzdelavani.cz

Domů » Výkon služby

Vyprošťování u dopravních nehod

Vyprošťováním u dopravních nehod (dále jen „VDN“) je soubor činností, jejichž cílem je získat přístup pro poskytnutí pomoci osobám při dopravní nehodě a vytvořit prostor pro bezpečné vyproštění zachraňovaných osob, zvířat a majetku.

Jednotka požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) provádí vyprošťování na základě rozhodnutí velitele zásahu. Postupy při vyprošťování jsou konkretizovány metodickými listy Bojového řádu jednotek požární ochrany a konspekty odborné přípravy. Před zahájením práce upřesní velitel zásahu veliteli jednotky PO nebo zasahujícím hasičům postup dle situace na místě zásahu.

Pravidelná odborná příprava ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se organizuje a provádí minimálně v rozsahu osnovy uvedené v části 6 přílohy č. 1 k pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR č. 57/2013, ze dne 20.12.2013, kterým se stanoví základní zaměření pravidelné odborné přípravy jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Další podrobnosti jsou uvedeny v pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 11/2017 ze dne 6. února 2017, k činnosti jednotek požární ochrany při vyprošťování u dopravních nehod

Odborná příprava pro vyprošťování musí být zajištěna hlavním instruktorem. Na každém HZS kraje, u ZÚ, ve ŠVZ a ve Škole PO je jeden hlavní instruktor. Pravidelnou odbornou přípravu příslušníků vedou absolventi specializačníhu kurzu Instruktor vyprošťování u dopravních nehod (I-VDN) a postupují přitom podle příslušných konspektů odborné přípravy (4-2-01 až 05).

Nedílnou součástí odborné přípravy hasičů na zásahy u dopravních nehod je příprava a účast na soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Více ZDE.

Vybraní členové jednotek SDH obcí, které jsou předurčeny k zásahům při dopravních nehodách absolvují specializační kurz „Vyprošťování u dopravních nehod pro jednotky SDH obcí“ v rozsahu 40 hodin, který je doplněn kurzem "Základy zdravotnických znalostí pro členy dobrovolných jednotek" v rozsahu 16 hodin. Podmínkou k zařazení dobrovolné jednotky do předurčenosti k záchranným pracím při silničních dopravních nehodách je úspěšné absolvování této odborné přípravy minimálně u 50 % členů této jednotky. Učební osnovy naleznete ZDE

Propřístup

Seznam koordinačních pracovníků a hlavních instruktorů
HZS kraje hodnost titul příjmení jméno poznámka